Tajne dobrih ukusa: zeleno povrće

Zalogaji od povrća mogu da budu pravo gurmansko uživanje kada povrću umesto sporedne damo glavnu ulogu i kada ga pripremimo tako da iz njega izvučemo maksimalno ukusa. Zato sam rešila da krenem sa ovim kratkim tekstovima u kojima ću sa vama podeliti sve ono što sam vremenom naučila o tome kako da istaknem ukuse i jela od povrća učinim potpuno neodoljivim čak i zakletim mesojedima.

Jedan od razloga zašto ne volimo i ne jedemo više povrća je sigurno ukus, ili nedostatak ukusa da budem preciznija. Tužno raskuvano, nedovoljno ili nepravilno začinjeno i spremljeno, povrće stvarno može da bude bezukusna neprepoznatljiva smeša koju radije ostavljamo po strani. Ali ne mora, uopšte! Uz malo igranja začinima i kulinarskim tehnikama, povrće može da bude fantastično ukusno.

U ovom tekstu donosim vam neke jednostavne ideje i tehnike kako da zeleno povrće puca od dobrih ukusa. Mislim na salate, sve vrste kupusa i kelja, brokoli, blitvu, spanać, zelje, ali i peršun, bosiljak, mirođiju i ostalo začinsko bilje nežnih zelenih listova.

Sirovo ili skuvano?

Generalno većina zelenog povrća može da se jede u sirovom stanju, ali je svarljivija ukoliko je bar malo termički obrađena. U isto vreme, zelenom povrću nije potrebno dugo vreme kuvanja ili pečenja, i u tome je negde i ključ njegovih ukusa, obraditi ga dovoljno ali ne i previše kako bi zadržalo svoju hrskavu teksturu i hranljive sastojke.

Ako je zeleno povrće jedan od sastojaka u čorbama, supama, gulašima i paprikašima

  • Lisnato zeleno povrće poput spanaća ili blitve u jelo ubacite 5 minuta pred kraj, tek koliko mu je potrebno da “uvene”
  • Brokoli posebno obarite na pari ne duže od 5 minuta i dodajte u već spremljeno jelo

Ako je zeleno povrće glavni sastojak u jelu, spanać, brokoli ili kupus na primer

  • Spanać i brokoli biće ukusniji ako se par minuta ispeku u šerpi pre nego što im se doda tečnost
  • Kupus će zadržati više aroma ako se kuva isečen na velike komade, manja glavica može na četvrtine i u što manje vode, tek koliko da se napravi para ispod poklopca u kojoj će se kupus skuvati “al dente”

Da zelena salata bude potpuno neodoljiva

  • Svežu salatu pospite tostiranim semenkama golice, lana, susama, dodajte i po koji badem ili indijski orah… šta god imate od ovih plodova. Tostirajte ih u tiganju bez ulja tek koliko da počnu da puštaju svoja prirodna ulja što ćete osetiti po mirisu. Ovako tople semenke pospite po salati i tek onda je začinite uljem da podstaknete da se svi ukusi spoje a mirisna ulja iz semenki prodru u hrskave listove salate
  • Salate mogu i da se griluju, a za to su najbolje sve vrste endivije, rimska salata, salate sa žilavijim listovima, ali u principu može i svaka druga. Par minuta na gril tiganju sa obe strane učiniće čudo da se razviju dobri ukusi

Lisnato začinsko bilje, peršun, mirođija, bosiljak, origano

  • Sveže lisnato začinsko bilje, sve ono koje nema drvenastu grančicu već nežne listove za početak ne seckamo nožem da arome ne bi završile u drvetu daske na kojem ga sečemo. Ovakve začine je najbolje iskidati ili iseći makazama direktno u jelo
  • Isto kao i lisnato zeleno povrće, dodajte ih u jelo pred kraj ili sveže, pospite po jelu
  • I slobodno iskoristite sve, i stabljiku i listove, to će pored dobrih ukusa dati i fenomenalno hrskavu teksturu jelu

2 thoughts on “Tajne dobrih ukusa: zeleno povrće”

  1. Draga Jelena! Hvala vam na ovim divnim i veoma korisnim receptima za povrce..volim povrce, ali usled manjka enzima za varenje, i Hashimota, sve mora da mi bude termicki obradjeno..
    Puno lepih recepata podelite sa nama, hvala Vam na tome 🙏❣️

    1. Hvala vam od srca na ovim rečima draga Vesna, i hvala vama što ste ovde. Pozdravljam vas, Jelena

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *