Sušeni paradajz sam do sada koristila uglavnom kao aromatični dodatak i mislim da do sada nisam još spremala jelo u kojem je bio glavni sastojak. Tako kada sam ovoga puta donosila novu turu predivno crvenog mirisnog i slatkog sušenog paradajza kao suvenir iz Turske (i oni iz Italije su fenomenalni da znaš) imala sam na umu jelo u kojem sušeni paradajz dominira.
Ne znam tačno zbog čega tek ovaj sušeni paradajz je mek, isečen na polovine i tako osušen, jarko crven i sočan bez obzira što je suv. Za razliku od onog prilično tankog i tvrdog na koji sam nalazila kod nas. Zato je ovde kao zamena mnogo bolji neki iz tegle ostavljen u ulju.
Drugi presudan sastojak je integralna palenta, ona koja se kuva bar 20tak minuta idealno i nešto duže uz stalno mešanje. I znam da zvuči naporno ali rezultat je kremasto božansko uživanje za nepca da ako do sada nisi obavezno treba da probaš, a taj rad varjačom, drvenom, zamisliš da je neki super kuhinjski fitnes. Recimo.
I još jedna tajna ovog jela su začini. Topli, zimski i slatki.
Recept za sušeni paradajz sa kaparom i leblebijama na palenti
Vreme: 40 minuta
Količina: 2 – 3 služenja
- 10tak polovina sušenog paradajza
- 2 manje glavice crvenog luka
- 4 čena belog luka
- 3-4 kašičice kapara iz tegle, oceđenih
- oko 200g skuvane leblebije
- 1 kašičica dižon senfa u zrnu
- 2 kašičice balzamika
- 2 kašike koncentrata od paradajza, bio iz tube
- 1 kašičica slatke dimljene paprike
- 1/2 kašičice “pet začina” ili cimeta
- oko 250ml bujona od povrća ili vode
- 1.5 kašika tapioka skroba
- so i biber po ukusu
- maslinovo za prženje od komine zna se
Na blago zagrejanom ulju prodinstaj sitno seckani crveni luk. Odmah posoli čim ubaciš luk u šerpu i dinstaj dok ne postane staklast.
Dodaj paradajz koji možeš da usitniš na manje komade ako treba, sitno seckani beli luk, nalij sa oko 50ml bujona, poklopi i ostavi da krčka na tiho.
Posle 10tak minuta dodaj kapar i ostavi da ispari sva suvišna tečnost, pa drvenom varjačom pokupi sve sa dna šerpe i dodaj senf, balzamiko, koncentrat paradajza, dimljenu papriku i cimet i sve dobro promešaj.
Ubaci sada i leblebiju, dodaj još malo soli i bibera po ukusu pa prelij ostatkom bujona.
Kada počne da vri, umešaj tapioku razmućenu u malo vode i uz mešanje zgusni sos koliko ti se sviđa a zatim skloni sa šporeta i ostavi pokriveno da se hladi dok spremiš palentu za služenje.
A ako ti kojim slučajem ostane palente višak, napravi i ove mirisne slane paketiće od grilovane palente.
I uživaj!