Iako je pasta neprevaziđena, sledi jedna malo drugačija kombinacija sa pestom u kojoj više uživam u poslednje vreme jer se pokazala još kremastija i flafastija od paste, da me ne čuju pasta bogovi. Pirinač sa pesto sosom ili pesto rižoto je savršeno aromatičan i idealna osnova za jedan ovakav tanjir pun povrća i mahunarki koji ti predlažem baš u ovoj kombinaciji. Ali da krenemo redom, deo po deo tanjira.
Pirinač
Za ovakva jela u kojima pirinač treba da imam samo skuvan, najčešće koristim onaj parboiled koji je već delimično termički obrađen i gotov za 8-10 minuta. Iako je belji ovaj pirinač je i dalje integralan, ali za razliku od onog sirovog braon integralnog pirinča, mnogo lakši za varenje. I ukusniji. I brži za pripremu. Još samo da ga skuvaš tako da ostane al dente i milinica prava! Procediš i još dok je tako topao najbolje, pomešaš sa sosom. A sve viškove u staklenu kutiju pa u frižider slobodno da stoji za celu tu nedelju kad god da zatreba.
Biljni pesto sos
Ova količina na slici je dosta manja od one koju stavim u stvarnosti, tu je slikanja radi i zato što nisam stigla da slikam čitav proces. Počneš da dodaješ kašiku po kašiku sosa uz lagano mešanje i staneš onda kada ti se sviđa ukus i tekstura. Ja volim nešto više sosa, ne samo da obloži zrno već i da curne malo između pirinča. E da, recept za biljni pesto sos je na linkovima ovde uz priču o tome kako da prepoznaš pravo i vrhunsko maslinovo ulje.
Toskanski kelj i olovka boranija
Toskanski kelj onaj kovrdžavi u listovima ne moraš termički da obrađuješ.
Biće dovoljno da ga dobro opranog iseckaš, odstraniš ako ima koja baš debela žilica, ubaciš u dublju posudu zajedno sa malo krupne morske soli, mrvicom nekog hladno ceđenog ulja i 2-3 kašike limunovog soka ili jabukovog sirćeta – kiselina je ovde obavezna da završi posao. Nakon toga dooobro izmasiraš kelj rukama 2-3 minuta da omekša, e voila!
Toskanski kelj možeš da zameniš blitvom, zeljem, spanaćem u kom slučaju je najbolje da ih na pari smekšaš tek par minuta.
Boraniju sam našla predivnu mladu i samo sam je obarila na pari 5 minuta da ostane fino hrskava. Pesto iz pirinča je dovršio ukus, a možeš da je zameniš brokolijem ili prokeljom.
Začinjena leblebija iz rerne i kako da ostane sočna i meka
Potrebno je da bude već kuvana, često koristim i onu iz tegle ili konzerve.
Trik je u tome da je samo procediš i da je ne ispiraš. Akvafaba, tečnost koja ostane nakon kuvanja leblebije, identična je po sastavu belancetu, tako da napravi fin film oko svake kuglice koji služi ne samo da zadrži začine već i da sačuva teksturu i ukus samog zrna.
Dalje je sve jednostavno.
Zagreješ rernu na 170 – 180C.
Začiniš je prstohvatom krupne morske soli, sušenog timijana ili origana, malo bibera i ako voliš i malo suve tucane paprike.
Zatim poređaš u pekač u jednom redu tako da se sva zrna peku što ravnomernije i za 15tak minuta je sve gotovo.
Dalje ostaje samo da jelo smestiš u tanjir i uživaš u ovim ukusima. A ako voliš pirinač, najtoplije ti preporučujem da probaš i ovaj rižoto sa leblebijom i pistaćima, i rižoto sa muskatnom tikvom.
Prijatno!