Kolači bez šećera i brašna: olive oil cake sa pomorandžom i šargarepom

Izgleda da je trebalo da prvo nastane tekst o zamenama za brašno ili ne-brašnima pa da stigne recept za jedan od mojih omiljenih kolača, biljne verzije čuvenog olive oil cake. I evo stiže ispravka sa ovom varijantom punom svežeg i suvog voća, a smem li da kažem i povrća?! koju smo mi smazali, prvo za Božić, a onda i nekoliko puta nakon a da se januar još nije ni završio.

I sam olive oil cake u svojoj izvornoj varijanti je za mene malo božanstvo kada je slatko po sredi. Spolja može da izgleda kao da je reč o običnom sunđer ili nekom fancy patišpanj kolaču, ali zato kada se zagrize sva ta divota, kojoj dobro maslinovo ulje da potpuno novo značenje za sočan a i dalje lagan zalogaj koji se istopi u ustima, odmah ti postane jasno zašto se ovaj kolač skromnog izgleda toliko obožava.

Od tog mog prvog probanja olive oil cake, ja ne samo da sam iz recepta izbacila jaja nego sam ukinula i brašno a bogami i šećer i od svih tih osnovnih sastojaka zadržala samo taj magični dodir maslinovog ulja za ludo sočnu teksturu. I kad ovako kažem šta sve kolač nema, i ja bih pitala pa šta uopšte ima? A ima badema umesto brašna, pirea od jabuka umesto jaja i urmi umesto šećera.

Inače u osnovni recept za kolač može da se po želji ubacuje sveže i suvo voće, seckani orašasti plodovi, seckana čokolada, praktično šta god pomislite da bi moglo da se ušuška u slatko testo.

A kada je krajem Jeka Marić na svom blogu Jekin Kapric objavila recept za aromatični posni kolač od šargarepe i dala mi inspiraciju za nove ukuse koje kako rekoh obožavamo obilno i redovno celog januara 😉 Tako je nastao ovaj divno, predivno sočan kolač za koji recept stiže u nastavku, a predlažem vam da probate i aromatični kolač sa Jekinog bloga, iako su rođaci nisu isti.

RECEPT za olive oil cake sa pomorandžom i šargarepom

Olive oil cake možete da pravite u okruglim, četvrtastim ili kalupu za kuglof, samo je ove punjene verzije potrebno da dobro ohladiti ako baš želite uredno isečene parčiće. Meni to nije uvek neophodno, ako me razumete 😉

Još nešto važno da vam kažem, tokom pripreme vodite se teksturom a merama u receptu kao smernicama, posebno za tzv mokre sastojke koji mogu da variraju u zavisnosti od kvaliteta namirnica. Ono što želimo ovde je gusto i meko testo koje se ne razliva ali lako silazi sa kašike.

Sastojci su za manje kalupe oko 24cm

Osnovno testo za olive oil cake

  • 180g bademovog brašna ili fino samlevenih badema
  • 60g integralne palente
  • 1 ravna kašičica praška za pecivo
  • prstohvat soli
  • 160ml dobrog extra vergine maslinovog ulja
  • 120g pirea od jabuke koji pravite sami tako što na tihoj vatri ukuvate jabuke bez vode, dodate par kapi svežeg limunovog soka i stavite u tegle za ovakve prilike!
  • 4 ravne kašičice čia semenki (opciono)
  • 6 velikih ili 12 manjih svežih urmi

i još za kolač od pomorandže i šargarepe

  • 2 pomorandže, ako nađete organske bilo bi dobro jer se koristi rendana korica
  • 2 šargarepe srednje veličine
  • 80g suvog grožđa
  • 80g suvog voća po izboru – kajsije idu fenomenalno, a pravila sam i u kombinaciji sa smokvama
  • šaka seckanih badema po izboru

I idemo da spremimo kolač!

Prvo operite pomorandže tako što ćete ih potopiti oko 20min u hladnoj vodi u koju dodate malo soli.

Pomešajte pire od jabuke sa čia semenkama i stavite sa strane. Ja sam kolač pravila i sa i bez semenki, sa semenkama je čvršći ali uspe u svakom slučaju, samo ga dobro ohladite pre sečenja.

Za to vreme oljuštite i izrendajte šargarepe, iseckajte krupno suvo voće, očistite urme.

Uključite rernu na 180C, spremite pleh – obložite ga papirom ili podmažite maslinovim i pobrašnite palentom.

Osušite pomorandže izrendajte koricu, samo površinu nikako ono belo ispod da ne bude gorak kolač, i ostatak pomorandži ili iscedite ili nožem odstranite koru u potpunosti i sameljite u blenderu. Tim sokom od pomorandže prelijte svo suvo voće uključujući i urme i ostavite da upiju sok bar 10tak minuta.

U blenderu ili ručnim mikserom sjedinite u kašu pire od jabuka, suvo voće zajedno sa sokom i svom pulpom od pomorandži u kojoj se natapalo. Kada je gotovo u ovu smesu umešajte maslinovo ulje i dobili ste mokre sastojke kolača.

U dubljoj posudi pomešajte suve sastojke: bademovo brašno, palentu, so, prašak za pecivo i rendanu koricu pomorandže.

Postepeno dodajte mokre sastojke suvim uz mešanje da ih sjedinite. Na kraju umešajte i šargarepu i po želji seckane bademe, izručite u pleh i pecite uz uključen ventilator sve dok test čačkalicom ne pokaže da je gotov, nekih 25 minuta.

U kolač koji vidite na slici zaboravila sam da stavim urme pa sam ga prelila mešavinom kokosovog proteina, meda i bademovog mleka 🙂

 

 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *