Veganski sladoled od lavande uz cvetnu Floradela priču

0 Comments

U goste mi je došla divna Delorija koju verujem da već volite i znate kao  Floradela blog o cvetnim zabeleškama jedne istoričarke . Kroz baštu i kuhinju Delorija i ja ćemo se potruditi da vam ispričamo neke od najlepših cvetno gastronomskih priča i predstavimo neke od najukusnijih cvetnica i bilja. Krećemo a kako bi drugačije nego sa jednom cvetno slakom pričom, veganskim sladoledom od lavande koja je upravo obrana, osušena i spremna za predivan mirisan začin.

Pre nego pređemo na priču o lavandi da vam kažem par reči o veganskom sladoledu od lavande i receptu koji vas čeka da u njemu uživate.

Recept za veganski sladoled od lavande je veoma kremast te bi se svrstao u gelato vrste sladoleda.

Osnova mu je punomasni kokos krem i ne sadrži sveže voće. Iako sam prvo mislila da ga obojim divljom borovnicom koju sam dobila neposredno pre nego što ću praviti sladoled, ipak sam ga obojila liofilizovanim voćem i aronijom u prahu. Tek toliko da dobijem boju a da ne utičem na ukus lavande.

Htela sam da prva i najsnažnija nota koju osetite bude lavanda te sam je prvo lagano ukrčkala sa kokosovim kremom da krem upije što više ovih divnih aroma. Koristila sam sušenu domaću lavandu sa Hvara koju čuvam za ovako posebne prilike. Lavandu kao začin inače i kod nas možete naći u specijalizovanim radnjama začina, ili pripremiti sami.

Na kraju već tokom procesa hlađenja u sladoled sam umešala seckane komadiće sirove crne čokolade koju sam donela iz Italije, ujedno najbolje čokolade koju sam do sada probala. Ovu čokoladu možete da zamenite i lomljenim kakao zrnom koje se kod nas lako nalazi, ali ako imate pristup nekoj super finoj sirovoj čokoladi sva preporuka da je spojite sa lavandom.

U Italiji sam videla i probala sladolede pravljenje uz pomoć kuzu korena, lekovite biljke koja se koristi u kineskoj i japanskoj tradicionalnoj medicini i u kuhinji. O kuzu biljci i njenoj upotrebi u kuhinji čitajte ovde.

Sladoled može prilično dugo da stoji duboko zamrznut, kao i svakom sladoledu potrebno mu je 10-15 minuta na sobnoj temperaturi da se otkravi pa da krene uživanje u ovim aromatičnim zalogajima.

Recept za veganski sladoled od lavande

Količina: od ovih sastojaka dobila sam oko 8 kugli za probu tako da slobodno udvostručite količine

Vreme: 30min za pripremu i minimum 4h za hlađenje a najbolje preko noći

Posuđe: 1 manja šerpa, 1 posuda za mešanje i hlađenje najbolje metalna, posuda u kojoj ćete čuvati gotov sladoled

Sastojci koji će vam biti potrebni za sladoled:

  • 400ml punomasnog kokosovog krema
  • 2 pune kašike putera od indijskog oraha
  • 2 kašike agava sirupa
  • 3 kašičice sušene mrvljene lavande
  • 3 kašičice rendane korice limuna, organskog proverite da je korica jestiva
  • 2 kašičice ekstrakta limunovog soka, ima ih obično u malim zelenim staklenim bočicama u radnjama ili izblendirajte polovinu oljuštenog limuna pa uzmite 2 kašičice ove smese
  • 3 kašičice kuzu praha
  • 6 kašičica pirinčanog mleka
  • po želji: 2 kašičice aronije u prahu ili miksa crvenog i ljubičastog liofilizovanog voća, ja sam sipala od svega po mrvicu dok nisam na kraju dobila ovu lavanda nijansu
  • po želji: 30g seckane sirove crne čokolade ili lomljenog kakao zrna

Priprema

Prvo pripremite sve sastojke da vam budu pri ruci, uključujući i posuđe i providnu foliju.

Pripremite kuzu tako što ćete ga mešanjem rastopiti u pirinčanom mleku.

Na tihoj vatri ili na pari polako zagrevajte kokosov krem i lavandu pazeći da ne provri, par minuta uz mešanje koliko da se ukusi sjedine.

Sklonite sa vatre i u još topao krem sa lavandom mešajući sjedinite puter od indijskog oraha i kuzu. Smesa će početi da se blago zgušnjava, ostavite je sada sa strane da se prohladi na sobnoj temperaturi.

U prohlađen krem umešajte i ostale sastojke: koricu i sok od limuna, agavu i obojite liofilizovanim voćem. Sada ostavite da se sladoled potpuno ohladi prvo na sobnoj temperaturi a zatim u frižideru. Ovim postepenim hlađenjem uz povremeno mešanje izbeći ćete stvaranje kristala i dobiti kremastu teksturu pravog sladoleda.

Ohlađen u frižideru sladoled bi sada trebalo da je gust. Pre nego ga spustimo u zamrzivač, dobro ga promešajte i umešajte seckanu čokoladu ili kakao zrno. Prebacite sladoled u činiju za zamrzavanje i prekrijte providnom folijom tako da se folija priljubi za površinu sladoleda, zatim posudu zatvorite poklopcem ili drugim komadom folije, opet da izbegnemo stvaranje kristala.

Ja sam zbog slikanja zamrzavala posebno kugle pa su malo uhvatile leda sa strane koji se nije otopio, ali ako ne stilizujete sladoled za ove potrebe ostaće potpuno kremast i bez kristala ovim postupkom.

Tako pripremljen sladoled ostavite da se duboko zamrzne. Pre služenja iznesite na sobnu temperaturu i sačekajte 10-15 minuta da se sladoled otkravi.

Za to vreme uživajte u priči o lavandi divne Delorije Floradele.

Piše Delorija Bunđa-Sajčić

LAVANDA
Cvetna veza koja traje

Lavanda-mirisna ljubičasta lepotica lekovitih svojstava i bogate istorije. Cvetni žbun koji smo kroz vreme uzgajali da nam uvek bude pri ruci. Cvet koji je vekovima
asocijacija za čistoću i danas čuvena ljubičasta polja Provanse na jugu Francuske. Lavanda (lat.Lavandula) je poreklom sa Mediterana i juga Evrope. Uzgaja se već hiljadama godina i koristi u različite svrhe od Starih Egipćana, Grka i Rimljana do našeg vremena.

Lekovita svojstva
Zbog svoje lepote, mirisa i lekovitih terapeutskih dejstava, antički lekari koristili su lavandu najviše za tretiranje ujeda i uboda, probleme sa stomakom, opuštanje i druge medicinske namene.

U srednjem veku su je smatrali jako lekovitom za telo i za duh. Za vreme kuge je korišćena da otera bolest i zamaskira smrad. U kasnijim vekovima u Provansi su dame prskale svoje rukavice uljem lavande da se zaštite od raznih zaraza koje su harale u to vreme.

Kako je otriveno da je lavadino ulje dobro kao analgetik i efektivno za tretiranje opekotina, tako je porasla njena potražnja i uzgoj tokom I svetskog rata za negovanje opekotina ranjenika.

Miris lavande je doprinosio psihološkom efektu zaceljenja i umirivanja. Prepisuje se i danas za opuštanje, smirivanje nerava, podizanje duha i nesanicu.

Od lavanda pralja do francuskih parfema i starijih dama
Uz lekovita svojstva, lavanda je upotrebljavana u praktične svrhe u domaćinstvima u vezi sa pranjem i čisćenjem odakle i njen naziv. Ove veze lavande i pojma čištoće potiču još iz antike.

Naziv lavanda je najverovatnije izveden od latinskog lavare što znači prati. Setimo se odmah i reči lavor i lavabo koji imaju veze sa pranjem. U srednjovekovnoj literaturi Zapadne Evrope je Lavender bio naziv za pralje, jer se lavanda dugo koristila (i koristi) u sapunima, raznim praškovima i omekšivačima za pranje, kremama i uljima.

U Francuskoj se uzgaja stotinama godina za francuske parfimerije. U XIX veku postaje popularna za pravljenje toaletnih voda i parfema. Koristila se kao dodatak preparatima za kosu, i kupke kao i veoma tražena boja za haljine i modne dodatke.

Dugo se upotrebljava kao osveživač kuća. Ljudi su je posipali po podu i držali uz prozor uz drugo aromatično bilje ili u ormarima uz odeću i posteljinu da tera moljce i druge nepoželjne insekte. Danas isto koristimo vrećice sa cvetovima lavande u ormarima ili za osveženje prostora.

U XIX veku, osim pomenutih namena, lavandu su čak koristili i kao duvan. Iz ovog perioda je ostala asocijacija na vezu između starijih dama i kesice lavande (i naravno
čipke). Ovu vezu možemo naći u raznim književnim i filmskim delima, pomenuću dve knjige “Lavender and Old lace” (novela iz 1902.) i filmovana "Arsenic and Old Lace” (pogledajte crno- belu verziju filma iz 1943. sa Kerijem Grantom ili popularnu pozorišnu predstavu po ovom delu). Ima i noviji film sa sjajnim dvojcem Megi Smit i Džud Denč pod nazivom “Ladies in Lavender”.

Sposobnost lavande da zadrži boju i miris dugo godinama čini je pravim simbolom za otpor i dugovečnost.

Naišla sam i pominjanje lepog običaja iz srednjovekovne Evrope gde se buket lavande davao majkama prilikom porođaja da im da snagu i hrabrost. Ili običaj držanja lavande između posteljine supružnika za dobar brak ili držanje buketića lavande svuda po kući za dobro zdravlje i zaštitu od zlih duhova. Naravno, iza su sve praktični razlozi i dokazane višestruke blagodeti ove biljke.

Lavanda u baštama
U sred cvetne bašte pune cveća lavanda je jedna od prvih koju ćete sigurno primetiti. Cvet se tradicionalno uzgaja u baštama od antike preko srednovekovnih manastirskih bašti do engleskih elizabetanskih knot gardens do cvetnih leja ispred velikih plemićkih kuća, seoskih bašti i dizajnerskih bašti danas. Uvek sjajan dodatak baštama i terasama. Tradicionalna i moderna. Praktična i dekorativna. Mirišljava. Obožavaju je pčele i drugi oprašivači.

Engleska baštovanka i pejz.dizajner Gertruda Džekil (Gertrude Jekyll) je za lavandu rekla da je ona specijalna zona „where pleasure garden meets working garden“.
Za uzgoj, lavandi odaberite sunčano mesto, najbolje južna pozicija. Odgovara joj suvo tlo, dobro drenirano, tj.gde nema zadržavanja vode. Možete je uzgajati u bašti ili u saksiji. Od nege jedino imate redovno orezivanje nakon precvetavanja (da ne bi odrvenela i da održite formu). Postoji veliki izbor lavandi od kojih možete birati za uslove u kojima vi uzgajate (npr. koliko je otporna ili koliko se širi).

Obradovaće vas cvetanjem u junu i julu, a suvim cvetovima dugo dugo.

I obavezno za ljubitelje je poseta prelepim poljima lavande u Francuskoj, Engleskoj, Istri ili dalekoj Tasmaniji i još bolje u našoj zemlji Kod nas se u raznim delovima zemlje takođe lepo  uzgaja lavanda, kao u poljima na obroncima Fruške gore (uz dozvolu vlasnika). Jedno od najčarobnijih iskustava mi je bila poseta polju lavande na Fruškoj Gori početkom jula 2018. u predvečerje. Taj miris lavande u vazduhu svuda naokolo, mir i tišina pred zalazak sunca su nezaboravni.

Magično.

Za još ovako lepih cvetnih Floradela priča posetite Delorijin blog floradela.com zapratite instagram @Floradela_i naravno, napravite sladoled od lavande da za potpuno uživanje u cvetnoj priči.

Nadam se da ste uživali u našoj zajedničkoj priči o lavandi koliko i nas dve dok smo je pravile za vas. Pišite nam sa utiscima i pitanjima biće nam zadovoljstvo da pričamo na ove teme.

Do naredne priče iz bašte i kuhinje, šaljemo vam cvetne i slatke pozdrave! Uživajte u mirisima i dobrim ukusima!

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Comments

Leave a Comment