Niskokalorični aromatični ručak – pečeni tofu, hrskavi đumbir i slatko kiselo ljuti sos

2 Comments

Razmišljam u poslednje vreme koliku razliku u ukusima može da napravi samo tehnika pripreme ili prstohvat začina na primer. Tako jednu te istu namirnicu od potpune propasti do najfinijeg ukusa može da deli nešto naizgled naivno poput grilovanja rimske salate na primer. Ili mešavina semenki susama, lana i golice, par minuta tostiranih pa posutih preko svežeg povrća.

Igranje začinima i tehnikama je najuzbudljiviji deo moje kuhinje. Pošto namirnice biljnog porekla nemaju mnogo izvora masti koje čine ogroman deo tradicionalnog kuvanja, bogatstvo ukusa se dobija kombinovanjem suvih i svežih začina, semenkama i orašastim plodovima i različitim načinima pripreme.

Jedna od meni omiljenih tehnika je pre dinstanja, kratko prženje u ulju aromatizovanom začinima. U dobro zagrejanu posudu sipaj malo ulja i odmah dodaj unapred pripremljene suve i sveže začine i blago ih proprži uz stalno mešanje desetak sekundi. Nakon toga ubaciš ostale namirnice i nastaviš da ih dinstaš. Na ovaj način namirnice mnogo više upiju sve začine, ukuse i arome nego kada ih začiniš tokom ili nakon kuvanja.

Ali da pređemo na ovu šarenu činiju i tri mala recepta, u stvari, više tehnike i ideje nego recepata za fantastičan ručak nizak kalorijama a prepun ukusa.

Pečeni tofu

Rernu zagrej na 180-200C.

U činijici razmuti 2 kašičice miso paste sa jednom kašikom tamari sosa i malo susamovog ulja. Ovom pastom premaži komad tofua sa svih strana, pospi ga susamom i peci u rerni oko 20 minuta. Kada je gotov iseci na kriške i prelij sa malo slatko ljutog sosa.

Prženi hrskavi đumbir

Svež đumbir oljušti i iseckaj na tanke listiće.

U dobro zagrejan dublji tiganj dodaj kašiku maslinovog ulja, 2 kašičice kurkume, 1 kašičicu suve mlevene paprike i prstohvat soli i sve promešaj. Nagni tiganj pod uglom tako da napraviš „duboko ulje“ u jednom kraju posude i ubaci listiće đumbira. Prže se veoma brzo, pazi da ne izgore a čim ih izvadiš ređaj ih na papirnu salvetu da upiju višak ulja.

Slatko kiselo ljuti sos

Po originalnom receptu ovaj sos se kuva i to sa gustinom što se meni nije dopalo pa sam napravila sirovu verziju. Ona nije tako gusta i staklasta kao kuvani sos, ali se meni ova sirova varijanta i više dopala jer je ukus svež. A i zdraviji.

U manjoj posudi pomešaj 1 kašiku agave sirupa, 2 kašike balzamiko sirćeta, 1-2 kašičice tucane ljute paprike i malo soli. Ja sam dodala još i sveže seckanu crvenu ljutu, ali to sam ja 🙂 volim da preteram kad je ljuto po sredi.

I na kraju preko sveže seckanog povrća, tikvica i radiča posula sam tostirane semenke belog susama. Jednostavno na dobro zagrejanom tiganju bez ulja tostiraj semenke par minuta tek dok ne puste svoja prirodna ulja – osetićeš po mirisu kad je gotovo, inače tostiraj ih uz stalno mešanje da ne zagore. I onda ih pospeš po svežem povrću koje se uz malčice ulja ako praviš običnu salatu, pretvori u neviđeno ukusan zalogaj.

I dugo nisam napisala, prijatno i uživaj u igranju!

2 Comments
  • Milena Milojević

    Одговори

    Hi Jelena!
    Imam pitanjce!
    Šta misliš, kako bi bilo slatko-kiselo-ljuti sos kuvati kao prema originalnom receptu koji pominje ali sa mrvicom psylijuma umesto gustina, hm?
    Hvalaaaa

    • Jelena

      Zdravo Milena!
      Verovatno bi moglo, ali baš sa mrvicom:) Mislim da bi super bilo i sa tapioka brašnom ili kuzu gustinom, u svakom slučaju javi kako je ispalo ako probaš.
      Veliki pozdrav!

Leave a Comment