Sve dok je manje vrste pasulja pristigle u Evropu iz Amerike nisu smenile sa šporeta, ova velika zelena pljosnata mahunarka nekada davno bila je jedna od osnovnih namirnica u kuhinjama širom Mediterana, baš kao i na našim prostorima. Zabeleženi i očuvani recepti od boba koji su se služili na banketima i sultanskim večerama otomanskog carstva datiraju još iz 16.veka, a bob je pored gurmanske imao i proročku ulogu: priča kaže da su upravo ovu mahunarku nekada davno gatare bacale da otkriju sudbinu.
Iz ovog ili onog razloga, tek bob je nekako preživeo navalu slađih, mekših i pitomijih vrsta pasulja i održao se u kuhinjama Medietarana, Bliskog istoka i posebno Turske gde se i dalje najčešće priprema dinstan u maslinovom ulju i sa svežim začinima, solo ili uz drugo povrće. Drugi način na koji se rado sprema je upravo ovaj, skuvan, samleven pa ohlađen i sečen na kocke uz mirođiju.
Ovaj manje više sličan recept je i kod nas poznat kao “pihtije od boba” i kao tolika druga, verovatno ostao kao otomansko nasleđe. Na baklu ili bob smo zaboravili verovatno i zato što svež bob zahteva podosta pripreme, od potapanja do ljuštenja, ali za ovo jelo odličan je i sušeni, već oljušteni bob koji se lako nalazi u zdravim hranama kod nas.
Originalni recept ima neverovatno malo sastojaka, a kako bob ima specifično blag ukus, kocka od boba koju sam u Turskoj probala po ovom receptu bila je osvežavajuća i idealna više za letnje dane, pa sam se ja u ovom receptu poigrala začinima za nešto puniji ukus.
Kako god da odlučite da spremite bob, od srca vam preporučujem ovo jednostavno i veoma ukusno jelo, koje smo mi služili kao meze ovako svečano, a onda i mazali za doručak i užine na hleb uz ajvar, paprike, kisele krastavčiće, cveklu, feferone, šta god da se već nađe u frižideru, jer ovako spremljen, bob može da ostane svež prilično dugo.
I samo još nešto da vam kažem pre nego što pređem na recept: bob je bogat aminokiselinom L-dopa, pretečom dopamina, jednog od hormona sreće, pa eto još jednog razloga da probate ovo jelo. A i računam da je čarobni pasulj u stvari bob 🙂
Mus od boba sa mirođijom
200g suvog boba potopite preko noći, sutradan isperite, nalijte vodom, skuvajte dok zrna ne počnu da se raspadaju i procedite.
U još topao bob dodajte malo soli, bibera, crvenog ako imate još bolje i par kašika ekstra devičanskog maslinovog ulja.
Ovde se originalni recept završava a ja sam ubacila i jedan manji crveni luk, prethodno ispečen ucelo u glavici u rerni, kašičicu kumina, kašičicu kima, malo sumaka i pola veze mirođije.
Sve se dobro izmiksa u procesoru ili štapnim mikserom, pa se uz pomoć providne folije oblikuje u valjak i stavi u frižider preko noći da se dobro stegne i pre služenja okiti seckanim orasima, mirođijom i tucanim crvenim biberom.