Toliko su dobri da moraju da se nađu i ovde na blogu umesto da ostanu zagubljeni u moru instagramskih postova. Pravila sam ih mnogo puta, i dalje nemam tačne mere jer su ovi ovseni kolačići jedni od onih koji se prave u sred radne nedelje, pred film, kada nema ničeg slatkog ili onda kada preteknu razni viškovi od vikenda. A to znači da su jednostavni za smućkati i posebno zgodni za otresanje viška misli i energija nakupljenih tokom dana jer u pravljenju ovih kolačića nisu važni grami koliko je presudna tekstura tako da svu pamet koja mi do kraja dana ostane u glavi, htela ne htela moram da slijem u mućkanje i mešanje za najbolje testo. Da bi kolačići ispali baš onako kako treba, lepo sočni iznutra i blago hrskavi spolja. Dakle ako želiš da nekih 2otak minuta sve o čemu misliš bude da li da dodam još koju urmu da budu slađi ili šta ako umesto crne čokolade ubacim sušene višnje ili brusnice, imam pravi recept za tebe.
Sastojci za oko 16 kolačića
- Pire od jabuka ili bundeve: skuvane na pari sa malo limunovog soka i pasirane jabuke ili bundeva
- Čia semenke
- Ovsene pahuljice
- Badem
- So
- Urme
- Biljno mleko
U 4 velike kašike pirea od jabuka umešaj 4 kašičice čija semenki i ostavi po strani.
Samelji oko 100 – 150g ovsenih pahuljica u brašno, po želji pomešaj sa šakom mlevenih badema i dodaj malo soli za suve sastojke.
6 većih urmi (ili 10tak onih manjih iz kutije) ubaci u blender, dodaj smesu pirea od jabuka i po potrebi malo bademovog ili drugog biljnog mleka tek koliko da se sve sjedini u gustu kremastu smesu, i eto mokrih sastojaka.
Uz mešanje postepeno sjedini mokre sastojke sa suvim, treba nam gusto glatko testo kao za kukije koje na pleh može da se vadi kašikom za sladoled.
U polovinu možeš da ubaciš i seckanu crnu čokoladu.
Poređaj kolačiće na pleh, blago pritisni po sredini da ih spljoštiš i ispeci ih na 180C oko 7-10min.
Mogu dugo da ostanu sveži u dobro zatvorenoj staklenoj tegli ili limenoj kutiji, mada to su već mitovi i legende.
xoxo,
Jelena