Biljna verzija čuvenog kolača sa višnjama, ovoga puta sa malinama i breskvama je iz mnogo razloga jedan od mojih omiljenih kolača. A kako je postao jedan od recepata koji se na ovom blogu najviše traži i hvali, prebacujem ga i u ovaj odeljak sajta na srpskom da ga još lakše pronađete.
Ja ga volim pre svega zbog divnog ukusa, blago zrelim breskvama karamelizovane korice koja svakim zalogajem otkriva sočnu sredinu punu slatkih malina. Uz sve ovo, nema ni trunke brašna, a ako nađete posebno slatke breskve ne mora da ima ni trunke šećera. Bar ne onog rafinisanog. Naravno da nema ni namirnica životinjskog porekla, ali da ima tajni super sastojak, ima!
I pre nego ja otkrijem o čemu je reč za sve vas koji još niste probali ovo čudo od kolača, da kažem da super tajni sastojak puca od zdravlja i kremaste teksture, nema poseban ukus sam po sebi, što ga čini idealnim baš za ovako sočne slatkiše. U pitanju je leblebija, a za još laganiju varijantu kolača i voda u kojoj se leblebija kuvala, takozvana akvafaba.
Da dobijete akvafabu za ovaj kolač, možete a ne morate da kuvate leblebiju od sirove – dovoljno će biti i da dobro proceđenu i ispranu leblebiju iz konzerve prokuvate 20 minuta. Zapravo, ako koristite konzerviranu i preporučujem da je dokuvate jer će tako smekšana dati još svilenastiju teksturu kolaču. Ko želi potpunu čaroliju, nek i oljušti leblebiju: kuvana zrna procedite i vodu sačuvajte a zatim odmah potopite u ledenu vodu i blago promešajte rukom tako da ljuske isplivaju na površinu a oljuštena zrna leblebije ostanu na dnu posude. Ovo zna da bude malo zahtevno, nekada je potrebno ponoviti proces u više voda i jurenje ljuskica po posudi nije najzabavnija stvar na svetu, ali se isplati i sve zaboravi već sa prvim zalogajem.
I sad pošto smo elaborirali leblebiju i akvafabu, idemo na recept!
Sastojci za pleh 21x21cm
- 240g kuvane leblebije
- 100ml extra vergine maslinovog ulja
- 80ml akvafabe (ili ovsenog krema za kuvanje u nedostatku akvafabe)
- 200g ovsenih pahuljica
- na vrh kašičice praška za pecivo
- na vrh kašičice soli
- vanila i korica limuna po ukusu
- slatko sezonsko voće: breskve i maline, može bilo koje voće, što slađe da ne morate da dodajete zaslađivače
- tečni zaslađivač po izboru, količinu dozirajte prema voću
- džem od kajsija bez šećera
Idemo da spremamo!
Uključite rernu na 180C, operite i iseckajte voće.
Za vlažne sastojke, u procesoru ispasirajte leblebije, dodajte ulje, akvafabu, zaslađivač ako koristite, vanilu i koricu limuna dok se sve ne pretvori u glatku, gustu smesu.
Za suve sastojke, u blenderu sameljite pahuljice u brašno i pomešajte sa praškom za pecivo i mrvom soli.
Postepeno dodajte suve sastojke mokrim da dobijete testo. Ako je previše gusto, razredite sa još malo akvafabe. Testo treba da je gusto kao za klasičan kolač sa višnjama.
Sipajte testo u podmazan pleh, dodajte voće i ako treba pomozite mu kašičicom da uroni u testo.
Pecite 30 minuta ili dok se ne zažuti. Baš kao i druge i ovaj kolač možete da kontrolišete čačkalicom.
Dok je još vruć, premažite ga blago zagrejanim džemom i pospite kokosovim proteinom umesto prah šećerom.
Jesenju verziju ovog kolača sa jabukama i kruškama potražite ovde.
Probalaaaaa 🙂
Božanstvenoooo!! 🙂
Ovo je od sada moje osnovno testo za “kolač sa voćem” 🙂
Mnogo ti hvala na poverenju Milena, baš mi je drago da ti se sviđa! Da, to je i moje osnovno testo 🙂
Poštovana sa čime mogu da zamenim ovsene pahuljice? Možda sa mlevenim orasima ili? Hvala
🙂
Možete da ih zamenite pahuljicama drugih žitarica, onim od heljde spelte, možda pirinčanim brašnom ili proteinom kokosa. Nisam sigurna kako bi se mleveni orasi poneli u ovom kolaču.