Hrana koja hladi: rashlađujuće, ne hladno

Kako da se hladimo hranom

Ajurvedski koncept rashlađivanja počiva na efektu koji određene namirnice proizvode u telu nakon što ih pojedemo. Za razliku od trenutnog efekta koji ohlađena hrana ostavlja na nepcima i grlu, hrana koja rashlađuje deluje na telo tokom čitavog procesa varenja sve do ćelijskog nivoa.

1. Sobna temperatura pića

Umesto da posegnemo za ledenim napitcima trenutnog efekta, preporučuju se oni na sobnoj temperaturi ili čak topli (ne vreli) koji imaju produženo rashlađujuće dejstvo.

2. Kuvana ovsena kaša i žitarice koje hlade

I ne samo ovsena kaša. Pirinač, ječam, pšenica, kinoa, sve imaju rashlađujuće dejstvo, stoga slobodno skuvajte ovsenu kašu, napravite sutlijaš, žito ili kašu sa kinoom tokom vrelih dana.

3. Kokosovo mleko

Kokos u svim oblicima deluje rashlađujuće, a kokosovo mleko posebno ono punomasno zgodno je za smutije, kaše, a može da zameni masnoće u kolačima ili zaprške u jelima.

4. Slatki ukusi iz voća, povrća i žitarica

Svi prirodni slatki ukusi imaju rashlađujuće dejstvo. Osim očigledno slatkog voća, lubenice, borovnice, breskve, izvor slatkih ukusa je i šargarepa, celer, cvekla, krompir, tikve, bundeve, grašak, žitarice, i pojedino začinsko bilje.

5. Blago kuvana jela

Iako leti spontano pređemo na sirovu ishranu, eventualno nešto brzo ispečemo, kuvana jela su veoma poželjna tokom vrućina, sve dok su lagana, skuvana tek koliko treba (ne raskuvana ili ona koja traže 3h krčkanja) bez teških zaprški i sa mnogo svežeg začinskog bilja.

6. Temperiranje biljem i začinima

Hlade: bosiljak, crni biber, korijander, đumbir, komorač, menta, pomorandža, šafran, pepermint, mirođija, kardamon, peršun, vanila

Greju: lovor, beli luk, slačica, oraščić, žalfija, timijan, ruzmarin, klinčić

7. Ulja koja hlade

Kokosovo, maslinovo, avokado kao izvor masnoća, suncokretovo hladno ceđeno, ulje lana. Izbegavajte bademovo i susamovo ulje po vrućinama.

8. Uskladite se sa svojim telom

Ako je pita doša naglašena, dajte prednost suvoj hrani, sirovom svežem slatkom povrću i voću, izbegavajte gorko.

Vata došu tokom leta česta putovanja mogu da izbace iz ravnoteže, te će joj prijati kuvana umereno topla hrana na kašiku.

Kapha doši vrelo i suvo leto može veoma da prija i da samom klimom održava balans. Međutim ako je klima drugačija, visoka vlaga ili česte padavine, kapha doša se leti najbolje neguje toplim bistrim napitcima, čajevima, suvom i umereno začinjenom, pikantnom hranom. Posebno u slučaju naglašene kapha doše potrebno je izbegavati sve ledene poslastice, dinju, jogurt i sl. vlažnu, slatku, hladnu hranu.

Za kraj, ne zaboravite da ajurveda ne zabranjuje ni jednu namirnicu već preporučuje one na kojima da baziramo svoju svakodnevnu ishranu i druge koje možemo povremeno ili retko da konzumiramo. Tako ćemo i ovog leta naravno uživati u hladnim napitcima ili sladoledu, samo ne da se rashladimo već zasladimo.

 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *