Moja ljubav prema paradajiz čorbi počela je relativno skoro, kada sam krenula sama da je pravim. Volim onu gustu u kojoj se osete komadići paradajiza, aromatičnog bilja i žitarica koje obično ubacim pred kraj kuvanja. Ovu sam pravila sa kinoom a odlična je i sa prosom ili belim pirinčem. Tokom jeseni i zime prija i kada se doda heljda divna žitarica puna ukusa koja greje organizam.
Ova čorba se pravi jednostavno i kuva prilično brzo. Najvažniji je dobar paradajiz, ako možeš da nađeš pravi domaći neprskanih jabučar, potpuno sazreo i pun soka. Uz još samo nekoliko osnovnih sastojaka i nekih 40tak minuta imaš ovu toplu ukusnu i mirisnu ručak ili večera supu na stolu.
Šta ti je potrebno za 4 do 6 tanjira:
- 1 kg svežeg paradajiza
- 500ml paradajiz soka
- šaka svežeg bosiljka
- 100g kinoe ili žitarice po izboru
- so po ukusu
- 1-2 kašike maslinovog ulja
- balzamiko sirće, ona najgušća i najslađa verzija koja se koristi za slatkiše
Kako se pravi:
Operi paradajiz i bosiljak. Iseckaj paradajiz na kockice. Dobro krpom osuši bosiljak pa ga sigtno iseckaj. Operi kinou pod mlazom hladne vode i ostavi sa strane.
Zagrej ulje u dubljoj šerpi pa dodaj bosiljak i propži ga 10 do 15 sekundi uz mešanje. Dobro osuši bosiljak pre ovoga da sprečiš burnu reakciju vode i ulja i da se ne ispečeš. Bosiljak možeš i kasnije da dodaš tokom kuvanja, ja više volim ovako jer onda biljke puste svu aromu u ulje i celo jelo dobija intenzivniji miris i teksturu proprženih listića.
Sledeći korak je da ubaciš seckani paradajiz, promešaš i ostaviš da se dobro ukrčka na srednje niskoj vatri sve dok paradajiz ne postane mekan i dok se skoro ne rastopi u gustu pastu. Ovo je trenutak da ga preliješ sokom od paradajiza, ubaciš kinou i kuvaš dok žitarice ne budu gotove što je još 10tak minuta u ovom slučaju. Na kraju dodaj malo soli i balzamiko sirćeta koje će svojim slatko kiselim ukusom da izbalansira paradajiz, za mene mnogo bolje od šećera.
Paradajiz je jedna od onih namirnica koju bi pre trebalo da jedemo termički obrađenu nego sirovu zbog moćnog antioksidanta likopena koji sadrži. Pošto sirovi paradajiz sadrži više od 90% vode, tokom kuvanja ona ispari ostavljajući u supi ili soku od paradajiza visoku koncentraciju likopena, substance koja ima ogroman uticaj na zdravlje. Pored likopena, paradajiz je i odličan izvor vitamina E, vlakana, kalijuma, folata, mangana a sirov, paradajiz sadrži i vitamin C i još mnogo dobrih zdravih stvari.
Zato ako već nisi, uvrsti mnogo paradajiza u ishranu, sirovog, kuvanog, pečenog, ceđenog, kako god želiš jer će ti pomoći da koža postane blistava, regulisaće probavu, ojačati kosti, srce i ceo kardiovaskularni sistem a njegovi snažni antioksidansi će doprineti da svaka ćelija u telu ostane zdrava i srećna.